Mobilní aplikace

Na této stránce přináším pár doporučení na mobilní aplikace, co se Vám můžou hodit k učení francouzštiny. Všechny jsou dostupné pro Android a jsou ke stažení zdarma na Google Play.Slovník česko-francouzský

Klasický slovník nenahradí, ale mít ho po ruce se hodí!

Ideální bezplatný česko-francouzský slovík jsem na Google Play ještě nenašla. Ráda bych, aby tam bylo vypsáno více významů, příklady ve větě, rod (m/ž) a taky napsaná či namluvená správná výslovnost. Prostě takový, jaký nabízí Lingea, za ten ale zaplatíte 119 nebo 945Kč (podle toho, jak dobrý chcete). 

Tento bezplatný slovník Vám nabídne jen to nejzákladější. Pokud ho ale chcete využít jen tak výjimečně, když si zrovna potřebujete přeložit rychle slovíčko a počítač není po ruce, postačí Vám i tento jednoduchý slovník. Není tam výslovnost, není tam rod podstatných jmen, ale pro základní překlad to stačí. 

Vyhledávat můžete samozřejmě jak ve verzi česko-francouzské, tak francouzsko-české, stačí jen přepnout jazyk kliknutím na vlaječku.

Velkou výhodou je taky samozřejmě jeho použití offline.


Dictionnaire français

Výborný výkladový slovník pro středně pokročilé

Pokročilým studentům už zřejmě jednoduchý česko-francouzský slovník bude připadat nedostačující a tak jim doporučuju si kromě něj stáhnout i slovník výkladový, tedy francouzsko-francouzský. Obsahuje velké množství výrazů (teď si ani neuvědomuji, že bych při jeho několikaletém užívání narazila na něco, co by neznal), jejichž významy a užití jsou krásně vysvětleny díky jasným definicím i příkladům. Obsahuje zároveň i nahrávku s výslovností slovíčka, jeho synonyma, antonyma, etymologii, a dokonce i jednoduchý překlad do několika jazyků: Nj, Aj, Šp, It, Por. 

Obrovskou výhodou je taky přehled časování všech sloves! Když si vyhledáte jakékoli sloveso, kromě výkladu se Vám jako první na obrazovce objeví odkaz na "Conjugaison" (=časování), které Vám po rozkliknutí odhalí dané sloveso vyčasované ve všech osobách ve všech časech, na které si jen vzpomenete!

Opět je samozřejmostí použití slovníku offline.

Upřímně řečeno, ještě jsem na tomto slovníku nenašla jediné negativum. Pokud nejste úplní začátečníci a už jste schopni porozumět definicím významů, tento slovník si určitě stáhněte, bude se Vám nejednou hodit!

Duolingo

Bezplatná aplikace k učení slovíček

Duolingo je bezplatná aplikace k učení cizích jazyků. Zdarma se zaregistrujete, vyberete si jazyk, který se chcete učit, a hned můžete začít. Aplikace je ideální pro úplné začátečníky, aby se naučili základní frekventovaná slovíčka (rodina, lidské tělo, barvy, zvířata, přídavná jména,...), ale také pro mírně pokročilé, kteří si můžou udělat vstupní test a přeskočit tak určitý počet prvních lekcí. 

Duolingová sovička Vás opravuje, drtí, chválí, dělá statistiky Vašich pokroků, motivuje Vás ke každodennímu učení, a je smutná, když se dlouho nepřihlásíte. K procvičování slovíček nabízí různé aktivity (vyběr správného obrázku, výslovnost slovíčka, poskládání správného slovosledu, napsání slovíčka, rozpoznání slovíčka podle výslovnosti, apod.). 

Já osobně jsem se s Duolingem učila 2x : na angličtinu a na španělštinu, a tak se s Vámi podělím o své dojmy. Zjistila jsem například, že Duolingo je vhodné pouze pro začátečníky. K procvičení mojí angličtiny bylo k ničemu, protože slovíčka se procvičují v daných kapitolách, které musíte projít celé. Pokud teda většinu slovíček už znáte, cvičení jsou pak nudná. Také nečekejte, že tato aplikace nahradí klasickou cvičebnici. To určitě ne, skladbu vět ani časování sloves se tu nenaučíte. Duolingo Vám pomůže se slovní zásobou a se správnou výslovností slovíček. Je to aplikace ideální na cesty městskou dopravou do práce.

Pro ty, kdo se učí taky anglicky, je ideální verze anglická s francouzským kurzem. Zjistila jsem, že je jednodušší překládat věty z/do angličtiny, než z/do češtiny, protože v češtině je spousta možností, jak něco vyjádřit (různý slovosled, různé výrazy), a často se tak stane, že Vám zrovna ten Váš překlad Duolingo neuzná a ztrácíte zbytečně body.

Letrix Français

Bezplatná zábavná hra na hledání francouzských slovíček

Název Letrix je odvozen ze hry Tetris, kterou asi každý zná. Spočívá v tom, že seshora padají kostičky s písmenkama a dopadají různě na zem. Narozdíl od Tetrisu ale nemůžete rozhodovat, kam spadnou. Ale to vůbec nevadí, protože na tom, kam spadnou, nezáleží. Vašim úkolem je skládat ze spadlých písmenek francouzská slova a tím je odstranit, než se Vám stále padající písmenka nakupí až do stropu. Jakmile Vám písmenka zaberou celou herní plochu a už nebudou mít kam padat, hra končí a prohráváte. 

Není to jednoduché, ani já jako lektorka kolikrát nedokážu najít existující francouzské slovo z daných písmenek. Musí mít minimálně 3 písmenka, jinak Vám ho Letrix neuzná. 

Aby to nebylo stereotypní, máte na výběr ze tří herních variant

  1. klasickou hru Tournée, kde vyhrajete, jakmile dosáhnete určitého počtu bodů, kterým si otevřete další úroveň, 
  2. Tueur, velice podobnou variantu, která se liší pouze v tom, že po dosáhnutí určité úrovně se hra neukončí, ale vy pokračujete dál a zkušíte se dostat až na co nejvyšší úrovně na jeden zátah,
  3. hru Démolition, kde kostičky s písmenky nepadají seshora, ale už jsou všechny na herní ploše a jsou mezi nimi 3 červené obličejíky, které musíte odstraňováním písmenek dostat dolů na zem dřív, než Vám vyprší čas.

Všechny 3 hry jsou dostupné ve dvou verzích: Facile (snadná) et Difficile (obtížná). I mně zatím stačí ta snadná;-)

Pyramots

Zábavná hra na hledání delších a delších slov v pyramidě

Tato hra se mi líbí. Nehledáte totiž jakákoli slova na základě rozházených písmenek, ale snažíte se z nich utvořit konrétní slova, která Vám uvádí definice

Na začátku všeho je krátké slovíčko o čtyřech písmenkách na vrcholku pyramidy. První písmenko je na svém místě, ostatní 3 jsou rozházená. Definice nahoře na obrazovce Vám říká, jaké slovíčko máte z těch 4 písmenek uspořádat. Jakmile uhodnete a seřadíte první slovo, objeví se Vám počáteční písmenko a definice druhého, o něco delšího slova. Na doplnění 2.slova použijete písmenka z 1.slova (přetáhnete je). Jakmile 2.slovo uhodnete, objeví se Vám počáteční písmenko a definice 3.slova, na jehož doplnění použijete písmenka ze 2.slova, a tak dále a tak dále, až doplníte celou pyramidu. 

Do toho Vám běží čas a vy se za tu dobu snažíte vyplnit co největší množství pyramid

Pokud nevíte a potřebujete poradit, stačí kliknout na žárovičku vlevo a Pyramots Vám poradí jedním písmenkem.

Hra je velice naučná právě díky definicím. Hledáte konkrétní slovo, jehož význam si přečtete, a i když nevíte, jak se řekne, můžete to zkusit naházet náhodně nebo si zažádat o nápovědu, a dozvědět se tak nové slovíčko. To si v ideálním připadě poznamenáte spolu s definicí do Vašeho slovníčku a zapamatujete si ho;-)

Máte i vy tip na nějakou aplikaci? 

Pokud víte o aplikaci, která by mohla být užitečná při učení francouzštiny, napište mi! Ráda se dozvím o dalších. Na Google Play je jich tolik, že není v mých silách vyzkoušet všechny, takže budu moc ráda za jakýkoli Váš tip!